İç Anadolu’daki hoşluk: Karaahmetli Tabiat Parkı

Karaahmetli Tabiat Parkı, Kırıkkale’nin Bahşılı ilçesine bağlı Karaahmetli köyü sonlarında 107 hektarlık alanda konseyi olan bir tabiat parkı.

Karaahmetli Tabiat Parkı’na Kırıkkale kent merkezinden Karaahmetli köyüne kadar asfalt yol ile, oradan parka kadar ise stabil yol ile ulaşım mümkün.

Park, Kırıkkale kent merkezine 26, Ankara’ya 77 ve Bahşılı’ya ise 24 kilometre uzaklıkta.

23 Temmuz 2009 tarihli Bakanlar Şurası kararı ile tabiat parkı ilân edilen park sonları içerisinde 51 familyaya ilişkin 201 cins, 235 tıp, 27 alt çeşit 6 varyete bulunuyor.

Park ve yakın etrafında toplam 63 kuş çeşidi, 12 sürüngen tipi, 15 göğüslü hayvan tipi yaşıyor.

Ayrıca Kapulukaya Baraj Gölü’nde ise 13 balık çeşidi mevcut. Bunun yanı sıra Kapulukaya Baraj Gölü, jenerasyonu tehlike altında olan bayağı su samurunun (Lutra lutra) ömür alanı olarak biliniyor.

Alanda, topoğrafik yapıya ve yükseltiye bağlı olarak değişkenlik gösteren farklı ekosistemler mevcut. Alanın doğal orman, kaya ve step yapısı çeşitli yaban hayatına ve bilimsel araştırmalara imkân sağlıyor.

Park alanı, günü birlik rekreasyon ve spor aktiviteleri için uygun. Piknik, tabiat yürüyüşü, olta balıkçılığı ve kuş gözlemciliği ziyaretçiler tarafından alan içerisinde gerçekleştirilebiliyor.

Park içerisinde 37 adet kamelya, 52 adet piknik masası, 1 adet tuvalet, 5 adet çeşme, 4 adet çocuk oyun alanı, 1 adet su deposu, otopark alanı, spor alanı bulunuyor.

(Fotoğraflar: Cumhur Yetmez / Depo Photos)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.