İbrahim Saraçoğlu önerdi: Mucize çay hibiskus!

Hibiskus Çayının Yüksek Tansiyona Faydası: Avrupa’da ünlü bir beslenme dergisi, hibiskus çayının yüksek tansiyona karşı etkisini gözlemlemek amacıyla bir test yayınlamıştır. Teste katılan kişilerin yarısına 6 hafta boyunca günde 3 fincan hibiskus çayı verilirken, diğer yarısına da plasebo verilmiştir. Hibiskus çayını tüketenlerde, tüketmeyenlere nazaran sistolik kan basınçlarında önemli bir azalma gözlemlenmiştir. Sonuç olarak da hibiskus çayının kan basıncı seviyelerini dengelediği ve buna bağlı olarak yüksek tansiyon riski taşıyan veya hafif tansiyonu olan kişilerde kan basıncını düşürdüğü saptandı.

Şöyle ki, hibiskus çayı en etkili yağ yakıcı çaylardan biri olarak bilinir. Bu nedenle de vücudumuzda gerçekleşen yağ emilimini azaltıp, daha az yağ depolanmasını destekler. Hibiskus çayının kilo verme üzerindeki etkisinin bir nedeni de iştah kapatıcı özelliğidir. Uzmanlara göre acıktığımız zamanlarda 1 fincan hibiskus çayı içmek, iştahı baskılar. Aynı zamanda meyvemsi tadı sayesinde tatlı yeme isteğini de bastırır.

Hücre yenilenmesini desteklediği ve gerek zararlı güneş ışınları gerekse yaşlanma nedeniyle meydana gelen cilt lekelerini azalttığı bilinen hibiskus çayı, cilt tonunu eşitlemeye ve cildin daha aydınlık bir görünüm kazanmasına yardımcı olur.

Hibiskus Çayının Hazırlanışı Nasıldır?

Günlük tüketeceğiniz miktarda (maksimum 2 bardak) suyu kaynatın. Kaynadıktan sonra suyun içerisine bardak başına 2 tatlı kaşığı olacak şekilde kurutulmuş hibiskus atın. Yaklaşık olarak 15 ila 20 dakika demledikten sonra içebilirsiniz.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.