Hulusi Akar, Odessa’daki patlamayla ilgili konuştu

İstanbul’da imzalanan tahıl koridoru mutabakatı sonrası Ukrayna’nın Odessa Limanı’na füze saldırısı düzenlendi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, bölgedeki patlamaya ait açıklama yaptı.

“Füze saldırısı olduğu biçiminde bilgiler aldık”

Akar, “Füze saldırısı olduğu halinde bilgiler aldık ve bunun üzerine biz esasen temasta olduğumuz Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov ve Ukrayna Altyapı Bakanı Aleksandr Kubrakov ile telefonla görüştük, konuştuk. Gerekli bilgileri aldık.” dedi.

“Silolardan bir adedine isabet etti”

Akar, bugün sabah saatlerinde Odessa’da bir patlama olduğunu söz ederek, “Oraya bir füze saldırısı olduğunu söz ettiler. Füze taarruzlarından bir adedinin oradaki silolardan bir adedine isabet ettiğini, başkasının de siloya yakın bir bölgeye düştüğünü ve ancak orada değerli olan rıhtımların yükleme kapasitesinde ve kabiliyetinde rastgele bir olumsuzluk olmadığını, oradaki faaliyetlerin devam edebileceğini tabir ettiler.” diye konuştu.

Rusya ile de temasta bulunduklarını belirten Bakan Akar, şunları kaydetti:

“Ruslar, muhakkak bu hücumla alakalarının olmadığını söyledi”

“Bunun yanı sıra Rusya ile yaptığımız temasta da Ruslar, katiyetle bu taarruzla alakalarının olmadığını, mevzuyu çok yakından ve detaylı bir formda incelediklerini bize belirttiler. Tahıl sevkiyatı ile ilgili dün yaptığımız mutabakattan çabucak sonra bu türlü bir hadisenin meydana gelmesi sahiden bizi de endişelendirdi. Bundan biz de rahatsız olduk.

Fakat biz orada dün yaptığımız mutabakattaki, vardığımız mutabakattaki sorumluluklarımızı yerine getirmeye devam ediyoruz ve biz tarafların sükunetle, sabırla burada sakin bir halde iş birliğine devam etmelerinden yana olduğumuzu da yeniden görüşmelerimizde lisana getirdik.”

“İnsani bakımdan çok kıymetli olduğunu ifade ettik”

AA’nın haberine nazaran, Bakan Akar, uygulamaya bir an evvel başlanmasının bütün dünya kamuoyunun da beklentisi olduğunu vurgulayarak, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Zaten bu görüşmelerin başlamasıyla dahi, fiyatlarda uzmanlar tarafından tabir edildiğine nazaran bir düşüş olduğunun tespit edildiğini, bunun devam ettirilmesi gerektiğini, münasebetiyle bunu bekleyen insanların rahatlaması bakımından, besin muhtaçlığının karşılanması bakımından, insani bakımdan çok kıymetli olduğunu tekrar konuşmalarımızla karşılıklı olarak tabir ettik.


“Koordinasyonumuz devam edecek”

Rusya ve Ukrayna ile uyumumuz devam edecek, devam ediyor. Dünkü toplantı sırasında imzaladığımız mutabakat muhtırasında bize düşen sorumluluklar neyse bunları yerine getirdik, getirmeye devam edeceğiz.

Bu çerçevede yeniden dünkü mutabakatın gereği olarak Müşterek Uyum Merkezi’nin çalışması için dünden beri yaptığımız çalışmalar sonuçlandı. BM Temsilcisi dahil, Rusya ve Ukrayna temsilcileri şu anda Türkiye ile birlikte Müşterek Uyum Merkezi’nde çalışmaya başladılar.

“Temennimiz çalışmaların istendiği halde devam etmesi yönünde”

Bizim temennimiz, dileğimiz bu ve misal olayların hızla bir tarafa bırakılarak vardığımız mutabakat doğrultusunda bu çalışmaların bir an evvel başlaması, şu anda biz yakinen olayı takip ediyoruz ve temaslarımızı sürdürüyoruz. Temennimiz, dileğimiz mutabakatta belirtildiği üzere bu çalışmaların istendiği biçimde devam etmesi istikametinde.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.