Gülistan Doku’nun ailesi oturma eylemi başlattı

İki yıldır kayıp olan Gülistan Doku’nun ailesi Tunceli Adliyesi önünde eyleme başladı.

5 Ocak 2020 tarihinden bu yana kendisinden haber alınamayan Munzur Üniversitesi öğrencisi Doku’nun ailesi, Diyarbakır Ergani’den Tunceli’ye geldi. 

Oturma eylemi öncesinde kızlarının akıbeti ile ilgili Tunceli Valisi Mehmet Ali Özkan ile görüşmek isteyen Doku ailesi, güvenlik güçleri tarafından engelledi.

Doku’nun annesi Bedriye Doku, babası Halit Doku ve ablası Aygül Doku’nun oturma eylemi 5 Ocak 2022 gününe kadar sürecek. 5 Ocak günü Dersim Kadın Platformu çeşitli etkinliklerle “Gülistan Doku nerede?” sorusunu soracak.

Adliye önünde konuşan Aygül Doku, geçtiğimiz gün basına da yansıyan Adalet Bakanı’nın Tunceli ziyaretinde Valilik Özel Kalem Müdür Vekili Umut Ömer Karaduman’ın gazetecilere Gülistan Doku’nun sorulmaması yönünde söylemlerini hatırlatarak bu tutumu eleştirdi. Doku Adalet Bakanı’na seslenerek “Gülistan Doku’dan sen sorumlusun. Faillerini yargılamaktan sen sorumlusun. Onu bulmakla mükellefsin” dedi.

Doku, kamuoyuna da çağrıda bulunarak, “Biz bir hafta sonra kızımızın eve gelmesini bekliyorduk. Kızımız iki yıldır yok. Yarın başka Gülistanları, çocuklarımızı bu şekilde aramayalım diye ülkedeki herkesin Gülistan Doku’ya sahip çıkmasını istiyoruz” diye konuştu. Doku ayrıca, İHD Dersim şubesine başvuruda bulunacaklarını da söyledi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.