Geri adım yok: Öğrenciler karanlıkta okula gitmeye devam edecek

Kalıcı yaz saati uygulaması enerjiden tasarruf edileceği gerekçesiyle devam ettiriliyor. Uygulama en çok karanlıkta okula gitmek zorunda kalan öğrencileri etkiliyor. İktidar ise tüm itirazlara rağmen uygulamayı sürdüreceğini belirtiyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, sabit saat uygulamasında bir değişiklik olmayacağını söyledi.

TASARRUF EDİLDİ YANITI

Milliyet’in aktardığına göre CHP Milletvekili Burak Erbay’ın kalıcı yaz saati uygulamasıyla ilgili soru önergesine yanıt veren Bakan Dönmez, şunları kaydetti: ‘Uygulamanın başlamasından bu yana elde edilen tasarruf yaklaşık 6.82 milyar kWh olup, bu tasarrufun parasal karşılığı tek zamanlı tarifeye göre 3.97 milyar TL, üç zamanlı tarifeye göreyse 5.94 milyar TL’dir.

Bununla birlikte, AB komisyonu tarafından üye ülkeler 28 Mart 2021’den itibaren tek saat uygulamasına geçilmesi tavsiye kararı iletilmiş olup, üye devletler bu yönde kararlarını kendileri alacaktır.

Tüm bu gelişmeler doğrultusuna mevcut saat uygulamasının değiştirilmesi yönünde bakanlığımızın bir çalışması bulunmamaktadır.’

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.