Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu: Yurtlara yerleştirmede yüzde 80’lik rekor

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, 2022-2023 eğitim ve öğretim yılı yurt yerleştirme sonuçlarına ait değerlendirmelerde bulundu. Kasapoğlu, “Başvurusu geçerli sayılan öğrencilerimiz; gelir, muvaffakiyet ve toplumsal durum kriterleri temel alınarak büsbütün dijital ortamda, objektif bir formda öncelik sıralamalarını belirleyen bir puanlamayla tespit edildiler. Bu kriterler temel alınarak bir sıralama ortaya konuldu” diye konuştu.

REKOR BİR KARŞILAMA

Yıllık bazda en yüksek talebi almış olmalarına karşın birinci faz yerleştirmede tarihin en yüksek yerleştirme oranını gerçekleştirdiklerini söyleyen Bakan Kasapoğlu, şöyle devam etti:

“Ülke olarak birinci faz birinci yerleştirmemizde yüzde 80’lik rekor bir karşılama oranına imza attık. Ülkemizin sağladığı yurt hizmetlerinin dünyada eşinin benzerinin olmadığını hepimiz biliyoruz. İspanya konaklama talebinin yüzde 6’sını, İngiltere yüzde 24’ünü, Almanya yüzde 11’ini, Fransa yüzde 15’ini, Amerika ise yüzde 12’sini karşılıyor. Biz yüzde 80’lik bir karşılama oranıyla hem de birinci fazda bu rekoru daima birlikte gerçekleştirdik. Yurtlarımızda dünyanın en güçlü altyapısı var. 36 ülkenin nüfusundan daha fazla kapasiteye sahip bir yurt altyapımız var. Birinci faz sonrası üç fazımız daha var. Bugün itibariyle ikinci faz çalışmalarımıza başlayacağız. Ne ailelerimiz ne de kıymetli gençler telaş etmesinler.”

41 VİLAYETTE TAMAM

İlk fazda 41 vilayette yerleştirmenin tamamlandığını kaydeden Bakan Kasapoğlu, “Oralarda ikinci faz uygulamaya geçmeyeceğiz. Sıfır yedekle tamamladık. 41 vilayet merkezimizde tüm başvuran arkadaşlarımızı yerleştirdik. 20’ye yakın vilayetimizde de bu yerleşimi ikinci faz sürecinde tamamlamak üzereyiz. Bunların dışında 10 vilayetimizde erkek, 4 vilayetimizde de kız öğrencilerimizin tamamı tekrar yurtlara büsbütün yedeksiz bir biçimde yerleştirildiler. Durumlar vilayet il, ilçe ilçe tahlil edildi, tahlil edilmeye devam ediyor” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.