Fransa Maliye Bakanı Le Maire: Enflasyonun sorumlusu fosil yakıtlar

Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin maliye bakanlarının Brüksel’de gerçekleştirdiği Ekonomik ve Mali İşler Kurulu (ECOFIN) toplantısının bitiminde basına açıklamalarda bulundu.

Le Maire, basına yaptığı açıklamada, gerçekleşen toplantıda birinci olarak Rusya-Ukrayna savaşının ekonomik tesirlerinin görüşüldüğüne işaret etti.

“Şimdi sıkıntı bir periyoda giriyoruz”

Le Maire, “Şimdi çok sıkıntı bir periyoda giriyoruz. Bunun hepimiz farkındayız.” tabirini kullandı.

“Enflasyonla uğraş bir numaralı öncelik”

AA’nın haberine nazaran, Le Maire, enflasyonun geri döndüğünü ve bununla birlikte arz zahmetleri da yaşandığını anımsatarak, “Enflasyonla uğraş AB üyesi 27 ülke için bir numaralı önceliktir. Bu bahis hakkında uzun müddet fikir alışverişinde bulunduk.” dedi.

“Yoksul haneler desteklenmeli”

Le Maire, doğalgaz, elektrik, akaryakıt ve besindeki fiyat artışlarından en fazla ziyan gören vatandaşlar ve fakir hanelerin süratle desteklenmesinin kıymetini vurgulayarak, kelam konusu takviyelerin enflasyon düştüğünde ise kaldırılması gerekeceğini anlattı.

Enflasyonun yüzde 60’ı fosil güç fiyatlarındaki artıştan

Yenilenebilir ve karbon bazlı olmayan güç kaynaklarına daha fazla yatırım yapılması gerektiğini belirten Le Maire, “Bugünkü enflasyonun yüzde 60’ı fosil güç fiyatlarındaki artıştan kaynaklanıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Le Maire, fosil güç kaynaklarından kurtulmanın enflasyona karşı çabaya yardımcı olacağını söyledi.

AB Kurulu’nun üye ülkelerin kamu harcamalarını sonlandıran Birlik mali kurallarının 2024’e kadar uygulanmamasını içeren teklifini de değerlendirdiklerini anlatan Le Maire, “Bu karar bize dayanağa muhtaçlık duyabilecek tüm yurttaşlarımıza süreksiz ve amaca yönelik yardım sağlamak için gerekli alanı sağlıyor.” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.