Firari örgüt üyelerini Yunanistan’a kaçıran FETÖ’cüye ulaştık: 6 bin euroya olur

FETÖ’cülerin kaçak olarak Meriç üzerinden nasıl geçtiği merak konusuydu. Uzun süredir yaptığımız araştırmalar sonucunda bir numaraya ulaştık. Sosyal medyada Baran Faruk isimli bir kişi numarasını vererek, Yunanistan’a geçmek isteyenlere yardımcı olacağını söylüyordu. İlk önce bu kişiye “acaba dolandırıcı mı” diyerek kuşkuyla yaklaştık. Yine de verdiği Yunanistan numarasını aradık. Daha önceden hazırlandığımız aranan FETÖ’cü senaryosunu Baran Faruk’a söyledik. Baran Faruk’un bu işi kaçakçı olarak değil, örgüt adına yaptığı “Biz aynı yolun yolcusuyuz” sözünden çok net anlaşılıyordu.

6 BİN EURO GEREKLİ
Hazırladığımız senaryo gereği benim hakkımda arama kararı vardı, eşim ve oğlumla beraber şu an Edirne’de Meriç’ten geçmek isteyen bir FETÖ’cüydüm. Bu durumu anlattığımız Baran Faruk, ilk önce ne kadar paramız olduğunu sordu. 2 bin dolar cevabını alan FETÖ’cü direkt “Bu parayla olmaz, memleketine dön” cevabını verdi. Baran Faruk Meriç’ten Yunanistan’a geçmemiz için 6 bin euroya ihtiyaç olacağını, geçtiğimiz zaman da cebimizde en az 1-2 bin euronun bulunması gerektiğini söyledi.
FETÖ’cü Baran Faruk’a “Oradaki kardeşler yardımcı olamaz mı” diye sorduğumuzda, “Tanıdığın, irtibatta olduğun kişiler var mı” sorusuyla karşılaştık. Bu soru da gösteriyor ki, FETÖ’de yurtdışına kaçan kişilerde üst kademede tanığı olan örgüt elemanlarına yardım edilirken, tanıdığı olmayanlara ise sadece danışmanlık ve rehberlik hizmeti veriliyor.

AVUKAT VE ARAÇ GELİP ALIYOR
FETÖ Yunanistan’da düzeni kurmuştu. Baran Faruk Yunanistan’a geçmemiz halinde bir araç ve avukatın gelip bizi alacağını söyledi. FETÖ ile irtibat halinde kaçan bütün örgüt elemanları için Meriç’in öbür kıyısında aynı yöntem uygulanıyordu. Ancak tanıdık bir FETÖ yöneticisi ismi veremediğim için Baran Faruk parasız bu işin yapılamayacağını altını çok net olarak çizdi. Türkiye’de evimi satmamı, bankadan kredi çekmemi söyledi. Birçok FETÖ’cü’nün bankadan kredi çekerek yurtdışına firar ettiğini söyledi.

“CUMA GÜNÜ BİR GRUP GEÇECEK”
Kaçış sürecinin de devam ettiğini ifade eden Baran Faruk, ısrarlarımız sonucu bir grubun cuma günü (yarın) Meriç’ten geçeceğini, parayı denkleştirebilirsem benim de bu ekibe katılabileceğimi söyledi. Baran Faruk, örgütün kurduğu kaçış organizasyonun da çok iyi işlediğini sözlerine ayrıca ekledi.

“SİZ KAFA OLARAK TÜRKİYE’DEN ÇIKAMIYORSUNUZ”
Baran Faruk’un ülkeye bakış açısının FETÖ’nün Türkiye’ye yaklaşımını göstermesi açısından da önemli, konuşmamızın sonuna doğru Türkiye’ye geri dönüş meselesini konuştuk. Baran Faruk’a yarın Türkiye dönebilir miyiz” diye sorduğumda şu cevabı aldım:
“Yarın yok. Siz kafa olarak Türkiye’den çıkamıyorsunuz. Ailenin olduğu yer senin ülkendir, yaptığın saçmalık!”

YUNANİSTAN’IN SORUNU
FETÖ’cülerin rahat bir şekilde Meriç Nehri üzerinden Yunanistan’a geçmelerini değerlendiren Odatv Güvenlik Uzmanı Feramuz Erdin şöyle konuştu:
“Bir ülkenin sınır güvenliği yapılanması, o ülkeye yasa dışı yollardan girebilecek insan, eşya ve yasaklı maddeleri önlemeye yöneliktir. O yüzden bir ülkeye girişte mecburen gümrükten geçerken, ülkeyi terk ederken böyle bir muamele ile karşılaşılmaz. O sebeple, nasıl ki Türkiye’ye kaçak yoldan girenler Türkiye’nin sorunu ise Yunanistan’a gidenler de oranın sorunudur. Sınır güvenliği ile görevli birimler, mevsim ve hava şartlarına uygun olarak nerelerin yasa dışı geçişe uygun olduğunu bilir ve orada fiziki ve elektronik önleme tedbirleri alır. Yunanistan sınırında da diğerlerinde olduğu gibi çıkanlardan önce gelenler önceliklidir.”

İşte FETÖ’cü kaçakçı Baran Faruk ile yaptığımız o görüşmenin tamamı:

Masum Gök

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.