Fetihtepe’de bayram öncesi meskenlerin suyu kesiliyor

İstanbul Okmeydanı’nında bulunan Fetihtepe Mahallesi’nde kentsel dönüşüm ismi altında altyapı hizmetlerinin kesilmesine devam ediliyor.

Kentsel dönüşüme karşı mahallelinin direnişi sürerken için imza vermeyenlerin elektrik, doğalgaz ve suları kesiliyor.

Birgün’den Gökay Başcan’ın haberine nazaran, kentsel dönüşümün başladığı 3550. Ada’da bugün de kesintiler yapıldı. Mahalle halkının dayanışma daveti üzerine bölgeye çok sayıda polis yönlendirildi. Bölgeye girişi engellemek için barikat kuran polis, mahallelinin de gazetecilerin de girişine müsaade vermiyor. Sokaklara gözaltı aracı da getirildi.

Bugün 60 konutun altyapı hizmetlerinin kesileceği polisin kimi apartmanlara kapısını koçbaşı ile kırarak girdiği öğrenildi.

Fetihtepeli Güldiyar Çiftçi, “Yazık, insanlara yazık. Siz 8-9 bin liraya konut bulup kira verebilir misiniz? Ben veremiyorum. Artırım üstüne artırım. 60 yaşındayım çalışıyorum tekrar yapamıyorum. Ben daha bir kilo et almadım. Gücüm yetmiyor. Çocuklarıma iki yumurta kırıp yediriyorum. Bu kadar olmaz. Canımıza tak etti. Kâfi artık” sözlerini kullandı.

3550. Ada’da yaşananlara reaksiyon gösteren bir mahalleli de siyasi partilere ve parti önderlerine seslendi. “İstanbul Fetihtepe Mahallesi 3550. Ada’daki zulme neden sessiz kalıyorlar” tabirlerini kullanan Selahattin Baykan, İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu’na da reaksiyon gösterdi. Baykan, “Bu zülme sessiz kalıyorsun. Tüm siyasi partiler sesleniyorum bu zulme ses çıkarmıyorsanız dayanak veriyorsunuz” diye konuştu.

Mahalleli AK Partili Beyoğlu Belediye Lideri Haydar Ali Yıldız’a yönelik, “Haydar Ali halka hesap verecek” sloganları atıyor. Basın mensuplarının bölgeye alınmadığı mahallede altyapı hizmetlerinin kesilmesine devam ediliyor.

AVUKAT ÇİNGİL: GÖRÜŞMELER SÜRERKEN POLİS ZORUYLA MAHALLEYE GİRDİLER

Mahalle halkının avukatı Onur Cingil, Beyoğlu Belediyesi ile iki haftadır süreci durdurmak için görüşme yaptıklarını ve 15 unsurdan oluşan taleplerine karşılık beklediklerini aktardı. Görüşmeler sürerken polis zoruyla mahalleye girildiğini aktaran Cingil, şunları söyledi:

“Hala bizden istedikleri, süreci durduklarını söyledikleri 15 unsurdan oluşan taleplerimizin yanıtını bekliyoruz. Bugün dernek liderimiz Beyoğlu Belediyesi Lider Yardımcılarını aradığında biz öğrendik ki aslında bu türlü bir karşılık hiçbir vakit gelmiyormuş. Bu bizi oyalama takdiğiymiş. İki haftadır belediye liderinin bizimle sul yapma görüşmeleri yaptığını tekrar belirtmek isterim. Bayram öncesi insanları elektrik, su, doğlagazsız bırkmak nasıl bir durum insanların takdirine bırakıyorum. Savaş periyodunda yapılmayan bir şey yapıyorlar. Halkına karşı bu kadar düşman olan bir idare, bu kadar düşman olan idarecileri de halk en kısa vakitte cezalandıracaktır.”

‘BU ZORBALIĞA SON VERİN’

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Yüksel Mansur Kılınç, toplumsal medya hesabından Etraf Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul Valiliği ve Beyoğlu Belediyesi’ne seslenerek “Bu zorbalığa son verin” daveti yaptı.

Beyoğlu Belediyesi CHP Meclis Üyesi Erdoğan Horlu ise “Bayram öncesi halkın suyunu kesmek reva mıdır? Seçim vakti sen değil miydin, ‘dönüşüm zorla olmayacak’ diyen? Önümüz bayram. Halkın şu anda suyu kesiliyor. Elektriği kesiliyor.” diyerek Beyoğlu Belediye Lideri Haydar Ali Yıldız’a reaksiyon gösterdi.
Fetihtepe’deki hak sahiplerinin avukatı Onur Cingil ise, Beyoğlu Belediyesi’nin kendileriyle görüşmek istediğini, 15 unsurluk talep dilekçesi verdiklerini lakin iki hafta geçmesine karşın dilekçeye karşılık gelmediğini tabir ederek “bugün anladık ki aslında bu bir oyalama taktiği imiş” dedi. (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.