Fahrettin Koca: Çin aşısı yola çıktı Fahrettin Koca, Çin aşısı için sevindiren haberi verdi. Bakan, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada …

Sağlık Bakanı, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, İnaktif aşıların ilk bölümünü getiren uçağın saat 19.50‘de Pekin Havalimanı‘ndan yola çıktığını ve gelişmeleri de bildirmeye devam edeceğini açıkladı. Bakan Koca’nın yaptığı paylaşımı aşağıda görebilirsiniz.

İnaktif aşılarımızın ilk bölümünü getiren uçak Türkiye saati ile 19.50’de Pekin havalimanından havalandı. Yarın sabah burada olmasını bekliyoruz. Gelişmeleri bildirmeye devam edeceğiz.

— Dr. Fahrettin Koca (@drfahrettinkoca) December 29, 2020

Bakan Koca tarafından gelen Çin aşısı (Sinovac) yola çıktı açıklamasıyla, Türkiye’ye Çin’den ne kadar aşı gelecek sorusunun cevabı da merak konusu oldu. Ortaya çıkan bilgilere göre, Pekin’den havalanan uçak, Türkiye’ye 3 milyon doz aşı ile iniş yapacak. Türkiye’nin toplam verdiği sipariş ise 50 milyon doz oldu.

Yarın sabah saatlerinde Türkiye’ye gelmesi beklenen aşıların daha önce ertelenme sebebi ise Çin’de tekrar görülen koronavirüs vakalarıydı. Normal şartlarda daha önce yola çıkması gereken aşılar; Çin’in, tedbir amaçlı olarak, gümrük işlemlerini durdurmasıyla ertelenmişti.

Aşının etkinliği konusunda ise daha önce Bakan Koca’dan açıklama gelmişti. Koca, geçen hafta yaptığı açıklamada ise Çin aşısının Türkiye’deki testleriyle ilgili sonuçları ilk kez paylaşmış ve yüzde 92.5 oranında bağışıklık geliştirdiğini duyurmuştu.

Uğur Şahin’den Çin aşısı tartışmasına nokta: Etkili…

BionTech CEO’su Prof. Dr. Uğur Şahin, Çin aşısı için tartışmaları bitirecek açıklamayı yaptı. Ayrıca aşının Türkiye’de üretimine dair güzel haberi verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir