DEVA Partili vekilden büyük skandal! EGM’den hata duyurusu

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), Ankara’da bir iş yerine tabelası ile ilgili süreç yapılırken Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu ile polis ortasında yaşanan tartışmaya ait, “Teşkilatımıza yönelik düşmanlığı herkesçe bilinen milletvekili, kontrol esnasında polisimize hem fizikî hem kelamlı hakaretlerde bulunmuştur. Milletvekilinin hakaretlerini ısrarla devam ettirmesi ve parmak sallayarak çalışanımızı tehdit etmesi üzerine bir polis amirimiz istemediğimiz bir formda karşılık vererek, nahoş bir söz kullanmıştır. Hususla ilgili tahkikat başlatılmış ve ilgili çalışana gerekli ihtarlarda bulunulmuştur. Bununla birlikte kelam konusu milletvekili hakkında cürüm duyurusunda bulunulacaktır” açıklamasını yaptı.

UZUN BİR MÜDDETTİR SİSTEMATİK BİR HALDE TAARRUZLAR YAPILIYOR

EGM’den yapılan yazılı açıklamada, uzun vakittir Türk Polis Teşkilatına sistematik bir halde akınlar yapıldığı belirtilerek, “Bu bağlamda, geçtiğimiz günlerde evvel 15 Temmuz Şehitler Köprüsünde bir küme milletvekilinin müsaadesiz, gayri hukuksal bir halde pankart asarken, kendisini engellemeye çalışan polis memuruna yapmış olduğu hakaretler herkes tarafından biliniyor. Yeniden yakın vakit evvel terör örgütü elebaşının kelamda tecritinin sonlandırılması için örgüt yandaşlarının tüm Türkiye’de yapmak istediği yürüyüş engellenmiştir. Bu sırada İstanbul Kadıköy’de bir milletvekilinin polisimize yumruk atması da herkesin malumudur. Bu ve buna benzeri hakaret ve davranışlar yalnızca bu provokasyonlardan birkaç tanesidir” denildi.

‘MİLLETVEKİLİ HAKKINDA CÜRÜM DUYURUSUNDA BULUNULACAK’

Son olarak Ankara Kızılay’da, Göç Yönetimi Başkanlığı ile Hudut Kapıları ve Göçmen Kaçakçılığı Daire Başkanlığı gruplarının kontrol yaptığı esnada, bir iş yerinin tabelasında yazan isimle ruhsattaki ismin farklı olduğu, tabelanın da Türk Standardları Enstitüsü standartlarına uymadığının tespit edildiği tabir edilerek, şöyle denildi:

Ülkemizde kullanılan tabelalar için belirlenen kurallar çerçevesinde, ‘yabancı lisanda tabirin yer aldığı tabelalarda yabancı lisandaki sözler Türkçe tabirlerin yüzde 25’ini geçmeyecek büyüklükte puntolarla yazılması gerekmektedir’ kararı doğrultusunda süreç yapılmak istenirken, içeride bulunan milletvekili dışarı çıkarak, polislerimizin kanuna ve hukuka uygun olarak yaptığı süreci provoke ederek engellemeye çalışmıştır. Kelam konusu milletvekilinin tüzel çerçevede yapılan bu süreci, iş yeri sahibinin uyruğuna bağlayarak siyasi bir yere çekmeye çalışarak ırkçılık yapıldığını argüman etmesi de başka bir garabettir. Teşkilatımıza yönelik düşmanlığı herkesçe bilinen milletvekili, kontrol esnasında polisimize hem fizikî hem kelamlı hakaretlerde bulunmuştur.

Milletvekilinin bu hakaretlerine takımlarımız tarafından sabırla karşılık verilmiş ve hukuka karşıtlık oluşturan olaya çalışanımızca gerçek formda müdahale edilmiştir. Lakin milletvekilinin hakaretlerini ısrarla devam ettirmesi ve parmak sallayarak çalışanımızı tehdit etmesi üzerine bir polis amirimiz istemediğimiz bir halde karşılık vererek, nahoş bir söz kullanmıştır. Yalnızca kullandığı bu söz bizi üzmüş olup, hususla ilgili tahkikat başlatılmış ve ilgili işçiye gerekli ikazlarda bulunulmuştur. Bununla birlikte kelam konusu milletvekili hakkında misyonu başındaki memura yönelik tahrik, hakaret ve tehdit gerekçesiyle cürüm duyurusunda bulunulacaktır. Ülkemizde cilt renginden ve uyruğundan ötürü hiç kimseye farklı bir tavır takınılması kelam konusu olmamasına karşın kanun dışılığı örtmek gayesiyle iş yeri sahibince lisana getirilen ‘tenimden ötürü bu türlü davranıyorlar’ iftirası da bu oyunun öteki bir kesimidir. Ayrıyeten bu hususta da hata duyurusunda bulunulacaktır.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.