Dev müzikallerin üç payı Antep’te

SALİHA SULTAN

Devlet Opera ve Balesi’nin (DOB) sevilen müzikalleri bu yıl 4’üncüsü düzenlenen Memleketler arası Gaziantep Opera ve Bale Festivali’nde Gazianteplilerle buluşuyor. Şenliğin açılışı Türkiye’nin en çok izlenen müzikallerinden biri olan, Türk tiyatrosunun duayenlerinden Haldun Dormen’in yazdığı ve birinci sefer 1980’de sahneye koyduğu Paylı Mükemmeller Kumpanyası ile yapıldı. Prömiyeri pandemi öncesi Samsun’da yapılan müzikal, verdiği uzun ortadan sonra sahneye Gaziantep’te senfoni orkestrası eşliğinde tekrar merhaba dedi. Şenlikte 100 kişilik bir grup tarafından sahnelenen açılış müzikaline Gazianteplilerin ilgisi ise büyük oldu. Yediden yetmişe Gaziantep Üniversitesi Mavera Kültür Sanat Merkezi ve Onat Kutlar Sahnesi’ne akın eden Gaziantepliler, temsil boyunca vakit zaman oyuncuları alkışlara boğdu, vakit zaman da müziklere eşlik etti. Samsun DOB oyuncularının muvaffakiyetle sahnelediği temsil sırasında sahneye indirilen perdeye Adile Naşit, Erol Evgin ve Haldun Dormen’in üzere müzikalin unutulmaz isimlerinin fotoğrafları yansıtıldı. Seyirciler usta isimleri dakikalarca alkışladı.

SIRA ‘KANLI NİGAR’ VE ‘MEMLEKETİM’DE

Şenlik hakkında KARAR’a konuşan DOB Genel Müdür Yardımcısı Solmaz Haberal, 0ağırlıklı olarak yerli ve yabancı turistlerin beğenisine sunulan İstanbul, Bodrum, Efes ve Antalya şenliklerinin yanı sıra Anadolu’da memleketler arası bir opera ve bale şenliği yapılmasının çok heyecan verici olduğunu belirterek “Bu sene de bütün seyircilerimizi müzikallerimize bekliyoruz. Bu coşkuyu daima birlikte yaşamak gurur verici” dedi. Haberal, şenliği destekleyen Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Gaziantep Üniversitesi’ne teşekkür etti. Müzikalin sonunda konuşma yapan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Lider Vekili Fazilet Güzelbey de “19 Mayıs Atatürk’ü anma Gençlik ve Spor Bayramı haftası aktiflikleri çerçevesinde Anadolu’da yalnızca Gaziantep’te gerçekleşen Opera ve Bale Festivali’nin dördüncüsünü yapıyoruz. Gaziantep’in kültür ve sanat açısından Büyükşehir Belediyesi, üniversiteler, STK’lar ve kurumlarla daima bir arada hoş işler yapmaya çalışıyoruz” tabirlerini kullandı. Şenlik kapsamında Antalya DOB’un Kanlı Nigar müzikali 22 Mayıs’ta, Memleketim müzikali ise 24 Mayıs’ta birebir sahnede Gazianteplilerle buluşacak.

‘ORİJİNALİNE SADIK KALMAYA ÇABA ETTİM’

Oyun öncesi KARAR’a konuşan Paylı Mükemmeller Kumpanyası müzikalinin rejisörü Şahan Gürkan da, Gaziantepliler için sahne almaktan büyük onur duyduklarını vurgulayarak, şunları kaydetti: “Hisseli Mükemmeller Kumpanyası’nın prömiyerini pandemiden evvel Haldun Dormen’in iştirakiyle gerçekleştirmiştik. Üzerimizde büyük bir heyecan vardı, seyircinin de dayanılmaz bir teveccühü olmuştu. Hayatımda bu türlü alkış ve tezahürat görmemiştim. Pandemide biraz orta vermiştik, artık de bunu Anteplilerle buluşturduğumuz için çok memnunuz.” Gürkan, müzikalin bütün Türkiye’nin tanıdığı bir eser olduğunu hatırlatarak, “Anadolu’da turne yapan bir tiyatro kumpanyasının başından geçenleri ve İstanbul’a gitme maceralarını anlatıyor aslında. Ben yapıtın özgününe sadık kalmaya uğraş ettim fakat günümüzle de münasebetler kurdum. Umarım izleyici de beğenir” diye konuştu.

TAM 40 YILDIR SAHNEDEKİ ‘HARİKA’

Türk tiyatrosunun büyük ustası Haldun Dormen’in yazdığı, Hababam Sınıfı sineması müziğiyle gönüllere taht kuran bestekar Melih Kibar’ın bestelediği ve Çiğdem Talu’nun müzik kelamlarını yazdığı ‘Hisseli Mükemmeller Kumpanyası’, birinci defa sahnelendiği 1980’li yıllarda 600’den fazla temsil yaparak tüm Türkiye’yi gezmiş ve büyük beğeni toplamıştı. Yıllar içinde birçok kere sahneye taşınan, kayıtları televizyonda yayınlanan, hatta dizisi yapılan müzikal; 30 yıl içerisinde milyonlarca izleyici tarafından sevilen bir efsaneye dönüştü. Samsun DOB’un yıllar sonra 100 kişilik dev bir takımla tekrar sahneye taşıdığı müzikalin müzik düzenlemelerini bestekar ve orkestra Şefi Kıvanç Zirve yaptı. Koreografisini Şebnem Şenel’in üstlendiği müzikali, rejisör koltuğunda Şahan Gürkan oturuyor. Sistemli olarak Samsun’da sahnelenecek müzikal, çeşitli etkinlikler vesilesiyle bütün Türkiye’yi dolaşmaya devam edecek.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.