Demirtaş’ın Efsun kitabına ‘müstehcen’ yasağı

Bolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi Müdürlüğü, Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın yazdığı Efsun kitabını “müstehcen” bularak mahpusa vermedi.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre Bolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nde tutulan mahpus Mustafa Taştan’a gönderilen Efsun kitabına ilişkin Cezaevi Müdürlüğü Eğitim Kurulu Başkanlığı, kitabın verilmemesi yönünde karar verdi. Kurul kararında, “Yayınların içerik olarak müstehcen içeriklere sahip olmasında dolayı kurum güvenliğini tehlikeye düşürebileceğinden basılı yayının hükümlüye verilmemesine” ifadelerine yer verdi.

TAŞTAN: KİTAP YASAK DEĞİL, KARAR KEYFİ

Karara itiraz edeceğini belirten Taştan, “Cezaevi idaresi bana gelen Efsun kitabını resmen karalayıcı ve temelsiz gerekçelerle yasak olmadığı halde vermedi. Kültür Bakanlığı bandrolü bir kitap keyfi hukuki olmayan gerekçelerle tarafıma verilmemiştir. Gerekli hukuki başvuruları yaptım ve sonuna kadar da takipçisi olacağım. Bu keyfi bir karar ve karalama politikasıdır” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.