Çin’den Alibaba’ya ‘neden eleştirdin’ soruşturması Teknoloji devi Alibaba’nın kurucusu Jack Ma’nın Çin yönetimini eleştiren sert sözleri pahalıya patlayacak…

BBC’nin haberine göre, Çin Devlet Piyasa Düzenleme İdaresi (SAMR), Alibaba Group Holding’e ve ortağı Ant Group’a antitröst (tekelci faaliyetlerde bulunma) soruşturması açtı. SAMR, daha önce Alibaba’yı, küçük ölçekli rakip firmaların ürün sunmalarını engelleyen özel anlaşmalar imzalamaya zorlama konusunda uyarmıştı. Geçmişteki iş anlaşmalarının detaylarını açıklarken usulsüzlük yaptığı gerekçesiyle de firmayı 500 bin yuan para cezasına çarptırmıştı.

Alibaba yüzde 8 değer kaybetti

Konuyla ilgili firma cephesinden yapılan açıklamalarda ise işlerin olağan şekilde devam ettiği ve soruşturma kapsamında idare ile ortaklaşa çalışma yürütüleceği belirtildi. Öte yandan soruşturmanın ortaya çıkması bile firmanın zarar etmesine yetti. Hong Kong borsasında işlem gören firmanın hisselerinin değeri, haberin duyulmasının ardından yüzde 8 geriledi.

Ailibaba’nın ortağı Ant Group ise soruşturmayla ilgili tüm düzenlemeleri inceleyip bunlara kesinlikle uyacağını ve tüm çabayı göstereceğini açıkladı.  

Soruşturmaların başlangıç noktasında Alibaba Group kurucu başkanı Jack Ma’nın geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklamalar bulunuyor. Ma’nın 24 Ekim’deki bir toplantıda ülkedeki finansal kurum ve kuralları eleştirmesi büyük bir şok etkisi yaratmıştı. Bu konuşmanın ardından Pekin hükümeti, 34 milyar dolar ile tarihin en büyük halka arz girişimi olan Ant Group’un arzını durdurmuştu.

Alibaba, geçen yıl karını yüzde 51 artışla 56.15 milyar dolara yükselmişti. Alibaba’nın gelir açıklamasına göre operasyonlardan elde edilen gelir 8.51 milyar dolar olarak hesaplanırken, şirketin faiz vergi ve amortisman öncesi kârı (FVAÖK) da geçen yıla göre yüzde 15 artışla 18.17 milyar dolara yükseldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir