Çin koronavirüs aşısı yine ertelendi Brezilya, Sinovac Biotech’in geliştirdiği, CoronaVac isimli COVID-19 aşısının etkili olduğunu ancak …

Brezilya’da üçüncü faz deneyleri yapılan Çinli şirket Sinovac‘ın geliştirdiği ve Türkiye’de de deneyleri yapılan CoronaVac aşısının denemesi tamamlandı. Şirket yetkilileri, deney sonuçlarının aşının denendiği diğer ülkelerle eş zamanlı açıklamak için 15 gün ek süre istediğini duyurdu.

CoronaVac aşısının üçüncü faz denemelerine ilişkin konuşan Butantan Enstitüsü Direktörü Dimas Covas, deney sonuçlarının açıklanmasındaki gecikmenin Sinovac ile imzalanan anlaşma gereği olduğunu belirtti.

Sao Paulo Sağlık Sekreteri Gorinchteyn, CoronaVac aşısının etkinlik oranını da açıkladı. Dünya Sağlık Örgütü‘nün bir aşı adayının bağışıklık kazandırabilmesi için alt sınır olarak değerlendirdiği yüzde 50 eşiğini geçtiğini söyledi.

Yüzde 50 eşiğini geçen Çin aşısından Türkiye’de 50 milyon doz sipariş etmişti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Aralık’ta 10 milyon doz aşı alacaklarını açıklamıştı. Bu rakamı 20’ye çıkarmaya çalıştıklarını, Ocak’ta 20 milyon aşı alacaklarını, Şubat’ta da en az 10 milyon doz daha aşı geleceğini de söylemişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir