Cari denge yeniden açık verdi

 

Merkez Bankası, kasım ayına ilişkin ödemeler dengesi istatistiklerini yayımladı. Buna göre cari işlemler hesabı Kasım 2021’de 2 milyar 681 milyon dolar açık verirken, 12 aylık cari işlemler açığı 14 milyar 256 milyon dolar oldu.

Cari dengedeki açığın bir önceki yılın kasım ayına göre 866 milyon dolar azaldığını belirten Merkez Bankası’na göre bu gelişmede, hizmetler dengesi kaynaklı net girişlerin bir önceki yılın kasım ayına göre 794 milyon dolar artarak 1 milyar 916 milyon dolara yükselmesi ve ödemeler dengesi tanımlı dış ticaret açığının 385 milyon dolar azalarak 3 milyar 475 milyon dolar olarak gerçekleşmesi etkili oldu.

NET HATA NOKSANDA REKOR

Merkez Bankası verileri içinde net hata noksandaki rekor fazla dikkat çekti. Buna göre kasım ayında net hata noksan 4,46 milyar dolar fazla verdi.

Bu rakam ekonomi tarihinin en yüksek net hata noksan fazlası olarak kaydedildi.

Ekim ayında cari dengede 3,16 milyar dolar fazla açıklanmış, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da cari dengeyi en önemli ekonomi hedefleri arasında göstermişti. 

Kasım ayında dış ticaret açığı da bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6,9 artarak 5 milyar 54 milyon dolardan, 5 milyar 402 milyon dolara yükselmişti. 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.