Cari açık temmuzda 4 milyar dolara yükseldi

Haziranda 3,5 milyar dolar olan cari süreçler açığı temmuz ayında beklentilerin de üzerine çıkarak 4 milyar dolara yükseldi.

Merkez Bankası (TCMB), temmuz ayı ödemeler istikrarı datalarını açıkladı.

Buna nazaran, cari süreçler açığı temmuzda bir evvelki yılın tıpkı ayına nazaran 3,7 milyar dolar artışla 4,01 milyar dolara yükseldi.

Böylece, 12 aylık cari süreçler açığı 36,5 milyar dolar oldu.

Piyasadaki beklenti, cari süreçler hesabının temmuzda 3 milyar 470 milyon dolar açık vereceği halindeydi.

Haziranda ise bir evvelki yılın birebir ayına nazaran 2 milyar 269 milyon dolar artarak 3 milyar 458 milyon dolara yükselmişti.

DIŞ TİCARET AÇIĞINDAKİ ARTIŞ TESİRLİ OLDU

Temmuz ayı ödemeler istikrarı verisinin ayrıntılarına ait şu bilgiler paylaşıldı:

Ödemeler istikrarı tarifli dış ticaret açığının bir evvelki yılın birebir ayına nazaran 6.162 milyon ABD doları artarak 9.308 milyon ABD dolarına yükselmesi tesirli oldu.

•  Öte yandan, birebir periyotta hizmetler istikrarı kaynaklı girişler 2.268 milyon ABD doları artarak 5.778 milyon ABD dolarına yükselmişken, birincil gelir istikrarı kaynaklı çıkışlar 181 milyon ABD doları azalarak 559 milyon ABD dolarına geriledi.

Altın ve güç hariç cari süreçler hesabı, bir evvelki yılın birebir ayında 3.124 milyon ABD doları fazla vermişken, bu ay 3.737 milyon ABD doları fazla verdi.

Hizmetler istikrarı altında seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirler, bir evvelki yılın tıpkı ayına nazaran 1.578 milyon ABD doları artarak 4.090 milyon ABD doları olarak gerçekleşti.

Bir evvelki yılın birebir ayında 66 milyon ABD doları net giriş kaydeden ikincil gelir istikrarı kalemi, bu ayda 79 milyon ABD doları net giriş kaydetti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.