Caretta caretta yavrularının denize seyahati başladı

Muğla’nın dünyaca ünlü İztuzu Plajı’nda caretta caretta yavru yuva çıkışları başladı. 3 günde denize 150 civarında yavru ulaştı. DEKAMER Lideri Prof. Dr. Yakup Kaska, denetimlerindeki yuva sayısının Dalyan’da 350, Fethiye’de 80, Sarıgerme’de 60’ı bulduğunu söyledi.

Muğla’nın Ortaca ilçesine bağlı Dalyan Mahallesi’nde 5,5 kilometrelik kıyı şeridi ile dünyanın en güzelleri ortasında olan İztuzu Plajı’nda caretta caretta yavru yuva çıkışları başladı.

3 günde denize ulaşan yavru sayısının 150 civarında olduğunu belirten Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi (DEKAMER) Müdürü, Pamukkale Üniversitesi’nden Prof. Dr. Yakup Kaska, denetimlerindeki yuva sayısının Dalyan’da 350, Fethiye’de 80, Sarıgerme’de 60’ı bulduğunu söyledi.

Prof. Dr. Yakup Kaska, yuva oluşumlarının devam ettiğini ve bölgede yapılması gerekenlerle ilgili bilgi verdi.

ÇIKIŞLAR 13 TEMMUZ’DA BAŞLADI

Prof. Dr. Yakup Kaska, bu yıl Türkiye’deki deniz kaplumbağası yuvalama alanları içerisinde birinci yuvanın da oluştuğu İztuzu Plajı’ndaki birinci yavru çıkışının, 13 Temmuz prestijiyle gerçekleştiğini söyledi.

Kaska, “İlk tespitlerimize nazaran Dalyan’da 350 yuva belirledik. 3 gün boyunca yaklaşık 150 yavru deniz ile buluştu. Yuva çıkışlarında sıcaklık farklılıklarına nazaran birkaç günlük değişimler olabiliyor” dedi.

ÖNEMLİ İKAZLARDA BULUNDU

Prof. Dr. Kaska, hem tatilcilere hem bölgedeki işletmelere şu ihtarlarda bulundu:

* Yuvalarından çıkmalarına yardım etmek için kumsalı kazmayın ve elle tutup denize götürmeye çalışmayın. Yardımcı olmanın tersine onlara ziyan verirsiniz.

* Yavru kaplumbağalar, denize hakikat hareket ederken bulundukları yeri manyetik olarak hafızalarına kazır. Bu yavrular yaşama bahtına sahip olduklarında, 25 yıl sonra anne olduğunda, yumurtlamak için doğdukları kumsalı bulacak.

* Bizde göbek bağı olduğu üzere, kaplumbağalar da yumurta sarısından göbek bağı ile besleniyor. Bu göbek bağının da temizlenmesi gerekiyor. Kaplumbağa yumurtadan çıktığı vakit üzerinde hem kan kokusu, hem de besin kokusu kalıyor. Kumsalda sürünerek bu kokulardan temizlenmezse, denize girer girmez balıklara yem olurlar.

* Bizler nasıl spor yapmadan evvel kaslarımızı çalıştırıyorsak, yavrular da ömürlerinin tamamında denizde yüzecekleri için yüzmeden evvel kaslarını hareket ettirmeli.

* Kıyıdaki işletmelerin ışıklarını mümkünse kapatmaları yahut kırmızı ışığa dönüştürülmesi gerekiyor. Zira kırmızı ışık kaplumbağaların yanlış tarafa gitmesine yol açmıyor. Ancak öteki renkleri güneş ışığı zannederek, yavruların deniz yerine karaya yönelmesi ve vefatına sebep olabiliyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.