Canon’dan DJI Osmo kamera benzeri yeni patent Kamera denince akla gelen ilk şirketlerden olan Canon, yeni kamerası için DJI Osmo’ya benzeyen değiştirilebilir…

Canonnews’da yer alan habere göre özellikle vLog çekenler arasında oldukça sevilen DJI Osmo kamerası tarzında bir kamera üretmek isteyen Canon, değiştirilebilir lenslere sahip kamera patenti aldı.

Patente bakıldığında klasik bir gimbal gibi görünen cihazın, kamera, sensör ve lens yuvasının kolayca dönerek selfie yönüne geçiş yapabileceği görülüyor. Bu tasarımı benzerlerinden ayıran en büyük özellik, cihazın mevcut Canon lensleri bu cihaz ile kullanılabilecek olması.

Tasarımda bazı dezavantaj yaratacak unsurlar da bulunuyor. Örneğim, kamera ve lens selfie konumuna geldiğinde flaş konumu (alttaki diyagramda P ile belirtilen bileşen) kullanılamayacak açıda kalıyor. Ayrıca çoğu harici mikrofon, flaş yuvası aracılığıyla kameraya bağlandığından, bu girişin zorlaşması kullanıcı için büyük bir handikap. Canon’un belgelerinde gimbal desteğinden de söz edilmiyor. Bu durum da kamera stabilizasyonu için gövde üzerinde ya da lens aracılığıyla bu sabitlemenin ayarlanacağı anlamına geliyor. Şirketin bu tasarımla ilgili 5 farklı patent başvurusunda bulunması, bu fikirle ilgili ciddi düşüncelerinin olduğunu gösteriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir