Bir Çocuk Psikoloğunun Tüm İkiz Ebeveynlerinin Anlamasını İstediği 5 Şey

Bir günde iki bebekle kutsanmışsanız, en düzgünü kemerlerinizi bağlayın zira sevinci ikiye katlamanın yanı sıra ikiz ebeveynler her türlü çocuk yetiştirme zorluğuyla karşı karşıya kalırlar. İşte tüm ikiz ebeveynlerinin anlamasını istediği şey.

1. EBEVEYNLERİYLE FARKLI AYRI VAKİT GEÇİRMEYE MUHTAÇLIKLARI VAR

İkizler en âlâ arkadaşlardır, ruh eşleridir… değil mi? Sonuçta, bir rahmi paylaştılar. Pekala, uzmanlar bize bu yaygın klişenin aslında epeyce problemli olduğunu, zira “ebeveynlerin en değerli bağın ebeveyn-çocuk bağı olduğu anlayışına müdahale eden” bütün bir niyet sürecini yarattığını söylüyor. Ne de olsa, ikiz bağ ne kadar sevgi dolu ve kusursuz olursa olsun. Uzman çocuk psikologları bunun gelişimsel olmadığını hatırlamanın kıymetli olduğunu söylüyor: “İkizler birbirlerinin taşıyıcı anne-babası olamazlar. Hayatlarında duygusal olarak gelişmelerine yardımcı olacak bir yetişkine gereksinimleri var.” diyorlar.

Bu sağduyu üzere görünebilir, lakin uzmanlar, buna eşlik eden ikiz dinamik ve toplumsal tuzakların çoklukla ebeveynlerin her çocukla ferdi olarak bağ kurmanın son derece değerli olduğu gerçeğini gözden kaçırmalarına neden olduğunu söylüyor. Diğer bir deyişle, ikizlere paket bir muahede üzere davranılması doğal bir fenomendir, lakin teğe bir özel vakit ayırarak buna karşı koymak ebeveynlerin sorumluluğundadır.2. BİRBİRİYLE UYUMLU İSİMLERDEN (VEYA KIYAFETLERDEN) FAYDALANAMAZLAR

İkizleriniz birlikte çok hoşlar, bu yüzden onları tıpkı formda giyinmek yahut onlara kafiyeli takma isimler vermek ekstra şirin görünebilir. Lakin uzman psikologlar, bu yaklaşımınızı yavaşlatmanız gerektiğini söylüyor. İkizleri birebir biçimde giydirmeyi savunmuyor ve muhakkak onlara kafiyeli yahut aliterasyonlu isimler vermenin âlâ olduğunu düşünmüyor, zira toplumun ikizleri başka bir kişiliğe sahip olmayan bir ünite olarak klişe beslemeye devam ediyor ve ikiliyi fetişleştirebiliyor.

3. DOĞUM GÜNLERİNDE FARKLI BAŞKA KUTLANMALARI GEREKİR

İkizler çoklukla iki kişilik olarak görülür ve ileti ekseriyetle büyük bir tesiri olan küçük hareketler yoluyla iletilir. Örneğin, uzmanlar, birden fazla ebeveynin keyifli yıllar müziğini iki defa söylemesinin aklına gelmediğini, lakin çocuklarınızın büyük gününde, görünüşte kıymetsiz olan bu ihmalin nitekim canını yakabileceğini söylüyor: “Bunu iki defa söylemelisiniz zira iki müzik var, tıpkı gün doğum günü olan farklı beşerler .” Ve biz doğum günü partileri konusuna girmişken, uzmanlar ayrıyeten ebeveynlerin ikizlere birebir hediyeyi almamanın en uygunu olduğunu bilmelerini istiyor. Nedeni, gözden kaçırması sıkıntı olduğu kadar kolay, yani bir çocuğun hediyeyi daha süratli açması ve başkası için sevinçli sürprizi bozması.4. NASIL PAYLAŞMAYACAKLARI ÖĞRETİLMELİDİR

Ebeveynler çocuklarına nasıl paylaşacaklarını öğretmek için çok gayret harcarlar. Tıpkı kurallar ikizler için geçerli değildir. Öncelikle paylaşma konusundaki dersleri anne karnında başladığı ve sahiden hiç bitmediği için. Bu nedenle, sahiplik onlara öğretmek için daha değerli bir kavramdır, bu nedenle uzman psikologlar her ikizin yalnızca kendileri için olan ve paylaşılması gerekmeyen birkaç oyuncağı olmasını tavsiye eder.

5. OKULDA FARKLI KALMAKTAN FAYDALANIRLAR, FAKAT SIRF TEMELLERİ ATMIŞSANIZ

Okula kaydolma vakti geldiğinde bilhassa kıymetli bir zorluk ortaya çıkıyor. Bir sınıfı paylaşmalılar mı yoksa onları ayırmak uygun mu, hatta istenebilir mi? Bu biraz güç. Uzmanlara nazaran, ikizleri okulda ayırmak makul bir seçim zira her iki çocuğun da bağımsız arkadaşlıklar kurmasına ve ikizlerinin “ güvenlik battaniyesi ” olmadan nasıl sosyalleşeceğini öğrenmesine imkan tanıyor. Hakikaten de, okul öncesi günlerde yeterli ayrılmayan birtakım ikizler “sosyal ve duygusal gelişimlerinde gecikmeler” yaşayabilirler.

Yine de çifti ayırmak için ivedi etmeyin. Uzmanlar, ikizlerin ayrılma konusunda kendilerini rahat hissetmeden ayrılamayacaklarını ve ayrılmamaları gerektiğini, zira erken yapıldığında biri yahut her ikisi için de duygusal bir travma oluşturabileceğini vurguluyor. Tahlil nedir? Temel olarak, birinci solo sınıf tecrübelerine giden yıllarda onları nazikçe ayırmak için üstteki tedbirlerden kimilerini başlatmak.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.