Bilimsel araştırma: TikTok ve Instagram maddi durumumuza ziyan veriyor

ABD’de yapılan yeni bir araştırma, Instagram ve TikTok üzere tanınan toplumsal medya uygulamaların, kullanıcıların maddi durumuna da ziyan verdiğini ortaya koydu.

New York merkezli bir tüketici finans hizmetleri şirketi olan Bankrate tarafından yapılan yeni bir araştırma, Instagram ve TikTok üzere çok sık kullanılan toplumsal medya uygulamalarının kullanıcıları maddi olarak kasvete soktuğunu ortaya koydu.

Yapılan araştırmada, çevrimiçi bir satıcı tarafından paylaşılan bir reklam yahut eserin toplumsal medya kullanıcıları tarafından ‘ihtiyaçları olmasa da ‘ alındığını ortaya koydu.

Uzmanlar, ‘Eğer gereksiniminiz yokken sadece sevdiğiniz bir isim paylaştı diye sweatshirt alıyorsanız yalnız değilsiniz.” dedi.

Bankrate tarafından yapılan yeni bir araştırmaya nazaran, toplumsal medya, tüketicilerin harcama alışkanlıklarını direkt olarak etkiliyor. Araştırmaya katılan kullanıcıların neredeyse yarısı sponsorlu bir gönderiden bir şeyler satın aldığını kabul etti.

‘KULLANICILARIN BİRÇOK SONRADAN PİŞMAN OLDU’

Bankrate.com analisti Sarah Foster, Halara, Shein ve SKIMS üzere markaların bilhassa ünlü sahipleri nedeniyle toplumsal medya üzerinden milyonlara hitap edebildiğini vurguladı.

Ancak araştırmaya nazaran, sponsorlu bir içerik sayesinde alışveriş yapan toplumsal medya kullanıcılarının yüzde 64’ü en az bir sefer alışveriş yaptığı için pişman oldu. Foster, bu satın almaların “sosyal medyadan düşündüğümüz halde hayatımıza yarar sağlamaktan çok bireyleri maddi olarak kasvete soktuğunu” vurguladı.

Ankete nazaran toplumsal medya kullanıcıların yaklaşık üçte biri bu durumdan şikayetçi. Yapılan araştırmada, Z neslinin yüzde 47’si ve Y jenerasyonunun yüzde 46’sı Instagram ve TikTok üzere toplumsal medya uygulamalarının mali durumlarını kötüleştirdiğini açıkladı. Bu oran X jenerasyonunda ise yüzde 31’de kaldı.

‘EBEVEYNLER TEPKİLİ’

Foster, “Genç jenerasyonlar toplumsal medya ile büyüdüler yahut toplumsal medyanın onlarla birlikte büyüyüp geliştiğini izlediler” kelamlarıyla bu yaş kümelerinin içeriklerinden neden daha fazla etkilendiklerini anlamanın da kolay olduğunu söyledi.

Foster, “Bu durumdan en çok genç jenerasyonlar etkilense de anne ve babalar da epey rahatsız.” dedi.

Foster, Unspeakable, Nastya ve Ryan Kaji üzere çevrimiçi çocuk dostu içerik oluşturucuların milyoner olmaları nedeniyle, bir çocuğun para konusunda gerçekçi olmayan beklentileri olmasının da olağanlaştığını açıkladı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.