Beyninizi Olumsuz Etkileyerek Hayat Kalitenizi Düşüren Günlük Alışkanlıklar

Bildiğiniz üzere vücudumuzun en karmaşık ve algılaması zor organlarından biri beyin. Çünkü beynimiz duygularımızı, düşüncelerimizi ve tüm hareketlerimizi kontrol eden bir sisteme sahip. Ancak sahip olduğumuz bazı alışkanlıklar vücudumuz için büyük öneme sahip olan beyin sağlığımızı kötü etkiliyor olabilir. Peki bu alışkanlıklar neler? Gelin beraber bakalım!

1. Dengesiz beslenme

Şekerli besinler, işlenmiş gıdalar ve fast food olarak adlandırdığımız yiyecekler beyin sağlığını olumsuz etkileyen hususlardan yalnızca bir tanesi. Bu besinler yerine sebze ve meyveler, balık, tavuk gibi gıdalar tercih etmek beyin sağlığı başta olmak üzere vücudunuzun genel sağlığını korumak için çok daha faydalı olacaktır.

2. Negatif düşünmek

Sürekli negatif düşüncelere sahip olmak da beyin sağlığını olumsuz etkileyen durumlardan biridir. Çünkü negatif düşüncelere sahip olmak stres ve kaygı gibi duyguların artmasına ve beyin üzerinde dengesizlikler yaşanmasına neden olabilir.

3. Yetersiz egzersiz

Düzenli şekilde egzersiz yapmak beyindeki kan akışının artmasına ve zihnin daha berrak olmasına yardımcı olur. Bu nedenle de yetersiz egzersiz beyin sağlığınız üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir. Eğer beyin sağlığınızı korumak istiyorsanız gün içerisinde kısa da olsa egzersiz yapmaya vakit ayırmalısınız.

4. Beynin pasifleşmesi

Beynin sağlıklı bir şekilde işlevlerini yerine getirebilmesi için her zaman aktif şekilde çalışması gerekir. Aktif çalışmak ne demek derseniz her gün yeni bir bilgi öğrenmek, bulmaca çözmek, enstrüman çalmak ya da yeni bir dil öğrenmek beyninizin aktif çalışmasını sağlar ve beyin sağlığını korur.

5. İnsanlardan uzaklaşmak

Kendinizi insanlardan uzaklaştırmak ve yalnızlaştırmak beyninizi olumsuz etkiliyor! Çünkü insanlar yapıları gereği sosyal varlıklar ve sosyalleşmeye ihtiyaç duyarlar. Yalnız kalmak ise kaygı, anksiyete ve depresyon gibi sorunlar yaşamanıza neden olabilir.

6. Travma ve darbeler

Kafaya alınan darbeler beyin sağlığını olumsuz etkileyen ciddi durumlardan biridir. Özellikle sporcuların sıklıkla yaşadığı bu durum beyinde bulunan hücrelere zarar verir ve bu durum da bilişsel sorunlar yaşanmasına neden olabilir. Bu nedenle kafa darbelerine karşı önlem almak beyin sağlığının korunması için oldukça önemlidir.

7. Düzensiz uyku

Beyin fonksiyonlarının düzenli şekilde ilerlemesi için kaliteli ve yeterli uyku çok ama çok önemlidir. Eğer uykunuz düzensiz ve yetersizse hafıza ya da konsantrasyon problemleri ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Uykunuzu düzene sokmak ise hem beyniniz hem de vücudunuz için faydalıdır.

8. Stresli iş temposu

Çok uzun saatler boyunca çalışmak beyninizin gereğinden fazla yorulmasına ve zihinsel olarak tükenmenize neden olur. Bu durum sonucunda da konsantrasyon problemleri yaşama olasılığınız artar. Beyin sağlığınızı korumak için uzun zaman çalışmak yerine ufak molalar verebilir ve beyin sağlığınızı koruyabilirsiniz.

9. Kaygı ve stres

Sürekli olarak kaygı ve strese maruz kalmak beyin sağlığınızı olumsuz etkileyebilir. Çünkü sürekli stresli olmak beynin kimyasal ve yapısal değişiklikler yaşamasına sebep olur. Bunun yerine stresinizi kontrol etmek için yeni yollar deneyebilir ya da nefes terapilerinden faydalanabilirsiniz.

10. Alkol kullanımı

Tahmin edebileceğiniz üzere alkol kullanımı beyni olumsuz etkileyen en önemli ve ciddi nedenlerden biridir. Alkol, beyin hücrelerinin zarar görmesine ve bilişsel işlevleri yerine getirememesine neden olur. Bu nedenle mümkünse alkolden tamamen uzak durmak eğer bunu başaramıyorsanız da elinizden geldiği kadar alkolü azaltmak beyniniz için daha sağlıklı olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx