Bakanlıktan ‘ekmeklik buğday satışı’ açıklaması

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın toplumsal medya hesabından un fiyatlarında çok fiyat artış beklentilerinin oluştuğu istikametinde spekülasyonlar yapıldığının gözlenmesi üzerine bahse ait açıklama yapıldı.

TMO aracılığıyla geçen yıl un regülasyon çalışmasıyla unun uygun fiyatlarla fırıncı esnafına ulaşması sağlandığı hatırlatılan açıklamada, “Ülkemiz buğday üretimi 2022 yılında hava şartlarının da olumlu gitmesiyle geçen yılın yüzde 10,5 üzerinde 19,5 milyon ton, toplam hububat üretiminin de geçen yılında geçen yılın yüzde 15,7 üzerinde 36,9 milyon ton olması beklenmektedir.

Buğday ve arpa hasadı lokal olarak başlamış olup hasat edilen yerlerde randımanın geçen yılın üzerinde olduğu müşahede edilmektedir” kıymetlendirilmesi yapıldı.

Fakat gelinen noktada buğday hasadının yapıldığı haziran-ağustos devri için piyasada un fiyatlarında çok fiyat artış beklentilerinin oluştuğu tarafında spekülasyonlar yapıldığının gözlendiğine dikkati çekilerek şunlar kaydedildi:

“Yapılan bu spekülasyonların tüketicilerimizi olumsuz etkilemesini önlemek emeliyle Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından gerekli değerlendirmeler birlikte yapılarak, TMO’nun un regülasyon uygulamalarına Haziran ayından itibaren tekrar devam edilmesi uygun görülmüştür.

Bu kapsamda fırınlara ve ekmek üreticilerine makul bir fiyattan un satışı yapacağını taahhüt eden un fabrikalarına TMO tarafından uygun fiyatla ekmeklik buğday satışı yapılmaya devam edilecektir.

Piyasalar bugüne kadar olduğu üzere bundan sonraki süreçte de yakından takip edilmeye devam edilecek olup piyasa istikrarına yönelik gereken tüm önlemler alınacaktır.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.