Bakan gizli aşı fiyatlarını Twitter’da paylaştı Koronavirüs salgınında aşı gelişmeleri sürerken dikkat çeken bir bilgi ortaya çıktı. Gizli COVID-19 …

Eva De Blekeer’in paylaşımında, 6 farklı aşının fiyatı tablo halinde açıklandı. Bu tabloya göre bir doz için; Oxford-AstraZeneca aşısı 1,78 euro, J&H 8,50 dolar, Sanofi 7,56 euro, Curevac 12 dolar, Moderna ise 18 dolar fiyatla karşımıza çıkacak. Türk uyruklu Uğur Şahin ve Özlem Türeci‘nin kurucusu olduğu BioNTech tarafından geliştirilen aşının fiyatı ise 12 dolar olacak. Tabloyu aşağıda görebilirsiniz.

COVID-19 aşı fiyatları için yapılan bu paylaşımın sebebi ise Belçika muhalefeti oldu. Muhalefet kanadından bir milletvekili, hükümet koronavirüs aşılarının maliyetini nasıl karşılayacak, sorusunu sordu ve Bakan Blekeer de gizli kalması gereken tabloyu paylaştı. Bu paylaşımla, Belçika’nın 33,5 milyon doz aşı için planlarını yaptığını ve bu miktar için 279 milyon 120 bin euro ödeyeceği de belli oldu.

Twitter’da yapılan koronavirüs aşı fiyatları paylaşımının sonrasında, durum yetkililer tarafından fark edildi ve Eva De Bleeker’e uyarı yapıldı. Bakan Bleeker de paylaşımını kaldırdı ancak bazı kullanıcılar tarafından ekran görüntüsü alınan tweet tekrar sosyal medyada paylaşıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir