Ayçiçek Yağına Yeni Zam Yolda

Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil bugün düzenlediği basın toplantısında, tarımda yerli üretimin artması, kendine yeterlilik ve iklim değişikliği gibi konular hakkında konuştu.

Ayçiçek yağı ile ilgili gelen fiyat eleştirilerine yanıt veren Büyükhelvacıgil, ‘Ayçiçek rekoltesinde düşüş yaşandı. 2,5-3 milyon ton ihtiyaç bulunmasına rağmen 2019’da 1 milyon 330 bin ton üretim yapıldı’ dedi.

‘Bu ürünün eksikliği problem olmaya devam ediyor’ diyen Helvacıgil, Geçen yıl çekirdek fiyatları ton başına 5 bin 400 liraya kadar geldi, ham yağın fiyatı da ton başına 10 bin lira sınırını aştı. Bu sadece bizim ülkemizdeki eksiklikten değil, Rusya ve Ukrayna gibi üreticilerde de kuraklık sebebiyle yüzde 20-25 civarında üretim düşüşü yaşandı. Ham yağın ton fiyatı 700 dolar civarındayken bugün itibarıyla 1325 dolar seviyesine geldi. Bunlar ürkütücü. Doların da karşılıksız basılmasıyla emtia fiyatlarına müthiş yönelme oldu.’ dedi.

‘YÜZDE 20’LİK ZAM GELİYOR’

Yeni bir zam geliyor diyerek moral bozan Helvacıgil, ‘Rusya ve Ukrayna’nın dışarıya mal vermemesi ve orada fiyatların yükselmesi de bizi burada etkiledi. Dünyada emtia fiyatlarının yükselmesi, tamamen sektörün dışında yaşanan süreçle tüketiciye yansımış oldu. Uzun yıllar bu ülkede 5 litre yağ fiyatı 25 lirayı geçmedi, bugün geldiğimiz noktada 75 liraya kadar geldik. Bugün ham yağın 10 bin lira olması da rafa yansımadı.

O da bir müddet sonra rafa yansıyabilir. Dolayısıyla bir yüzde 20’ye varan artış daha olabilir diye öngörüyorum ama bu bizden kaynaklanmıyor. Çünkü biz yağı ithal etmek zorundayız. Önemli olan malı bulabiliyor olmamız. Ürün yoksa fiyatını bile konuşmanızın anlamı olmaz zaten’ dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir