AWS re:Invent 2020 etkinliği böyle geçti AWS re:Invent 2020 etkinliğinin üçüncü haftasında yeni işlemci ve projeler dikkat çekti. Yoğun haftayla…

AWS re:Invent 2020 açılış haftasında çok sayıda ilke ev sahipliği etti. Bilgi işlem, depolama, makine öğrenimi, veri tabanları ve daha pek çok alanda 40’tan fazla yeni hizmet ve güncelleme açıklanan re:Invent’tin ilk haftasında en çok dikkat çeken sunum ise AWS CEO’su Andy Jassy’nin tanıtım oturumu oldu.

AWS’den yıllık yüzde 29 büyüme

CEO Andy Jassy oturuma AWS’nin geride kalan dönemde elde ettiği  rakamlara dair konuşarak başladı. Geliri 46 milyar dolar olan şirketin geri kalan yılda yüzde 29’luk bir büyüme yakaladığını kaydeden Jassy, 10 yıldan biraz uzun bir sürede 10 milyar dolarlık bir şirket haline geldiklerini ve bu yıl itibarıyla dünyanın en büyük ticarı BT şirketi SAP ve Oracle’ı geride bıraktıklarını söyledi.

Andy Jassy pandemi koşullarında şirketlerin buluta geçişi hakkında da konuştu: 

Yıllardır buluta geçmek konusunda konuştuğumuz şirketlerin bu dönemde konuşmak yerine gerçekten plan yapmaya odaklandığını gördük. Bence bu, gördüğümüz en büyük değişimlerden biri olacak. Bulutun tarihine baktığımızda da pandeminin buluta adaptasyon sürecini hızlandırdığını göreceğiz.

Yıllar boyunca başarılı seyredecek bir işletme kurmak oldukça zor. Bu yüzden kendinizi birden fazla kez yeniden oluşturmanız (reinvent) gerekiyor. Son dokuz ayda yeniden oluşum ve bunun nasıl iyi bir şekilde yapılabileceğine dair çok düşündüm. Pek çok şirketin iflasa yaklaştıklarında kendilerini yeniden oluşturmaya çalıştırdığını görüyoruz. Halbuki bunu sağlıklıyken, sürekli bir şekilde yapmanız gerekiyor.

Doğru bir yeniden oluşum sürecini mümkün kılan unsurlar arasında doğru yeni oluşum kültürünü oluşturmak yer alıyor ve bunun önemli bir kısmı da bu süreçte hangi teknolojilerin işinize yarayabileceğini bilmek. Bugün sizinle yeniden oluşumun gözlemlediğimiz temel noktalarını paylaşacağım.

Andy Jassy, yeniden oluşum için gerekli olan 8 maddeyi şu şekilde sıraladı:

Keşfetmek ve yeniden oluşum için liderlik hevesine sahip olmalısınız Şirketinizi değişime itecek cesarete sahip olmanız gerekiyor Keşfetmek için aç olan yetenekleriniz olmalı Müşteri odaklı olmalısınız Hızlı olmalısınız Karmaşıklıktan kaçının İhtiyacınızı karşılayarak özellikler ve geniş çaplı araçlara sahip platformlar seçin Lider ekibin hedefleri konusunda agresif olması gerekiyor

1 2 3

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir