AVF Lideri Haydar Baki Doğan, Erdoğan’ın ziyaret ettiği cemevine ait ihraç kararını anlattı

Alevi Vakıfları Federasyonu (AVF) Lideri Haydar Baki Doğan, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

Doğan, “” dedi.

Alevi Vakıfları Federasyonu, Erdoğan’ın ziyaret ettiği cemevini yöneten Hüseyin Gazi Kültür ve Sanat Vakfı idaresi hakkında ihraç süreci başlatıldığını duyurdu.

“BU FOTOĞRAFTAN CUMHURBAŞKANIMIZIN CEMEVİNDE OLUP OLMADIĞINI ANLAMAK BİLE GÜÇ”

Federasyon Lideri Haydar Baki Doğan, kararın münasebetini ANKA Haber Ajansı’na anlattı. Doğan, şunları söyledi:

  • Hüseyin Gazi Kültür ve Sanat Vakıf, bizim Federasyonumuzun bir bileşeni. Lakin federasyon bileşeni olmasına karşın Cumhurbaşkanı nezdinde gerçekleşecek bu türlü çok kıymetli bir ziyaretin bilgisi verilmedi. Cumhurbaşkanlığından, toplantıya katılacak yedi kişilik bir liste talebi geldiği vakit da bizim haberimiz olmadan yalnızca kendi idarelerini yazıp vermişler. Bizim orada olup olmamamız da çok kıymetli değildi.
  • Ama Cumhurbaşkanımızın ziyareti sırasında orada Alevi ritüellerine ve inancına, yüzyıllardan beri bugünlere kadar getirdiğimiz birçok baskı, zulüm ve katliamlara karşın getirdiğimiz Alevilik inancımız son derece yozlaşmış bir formda, örneğin her cemevimizde Hz. Ali, Hünkar Hacı Bektaş-ı Veli ve Atatürk’ün fotoğrafları vardır. Baş köşemizde durur. Bu fotoğrafların olmadığı bir cemevi mümkün değildir. Gördüğümüz kadarıyla fotoğraflar yan tarafa kaydırılmış, ardında Arapça birtakım fotoğraflar konulmuş. Bu fotoğraftan Cumhurbaşkanımızın cemevinde olup olmadığını anlamak bile güç.

“ÖNÜNÜ KESMEK HEDEFİYLE BAŞLATTIK”

Doğan, Erdoğan’ın ziyaretini desteklediklerini lakin ziyaret edilen yerin ritüellerine saygılı olunması gerektiğini kaydederek, “Cumhurbaşkanına yardımcı olan insanların işgüzarlığı biçiminde, cemevi idaresinin de buna takviye olması, karşı çıkmaması sonucunda Alevilik inancıyla hiç alakası ve ilgisi olmayan fotoğraflar ortaya çıktı. Bu hedefle, biz de kendi inancımıza bağlılığımızı göstermek ve bu tıp davranışta bulunan şahısların önünü kesmek gayesiyle bu türlü bir ihraç süreci başlattık” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.