ASELSAN’ın etraf ve iklim değişikliği idaresi faaliyetleri mükafata layık görüldü

ASELSAN’dan yapılan açıklamaya nazaran, ABD merkezli “The Stevie” tarafından her yıl 8 ana ödül programı altında dünyanın en âlâ patronları ödüllendiriliyor.

ASELSAN, bu sene 19’uncusu düzenlenen Memleketler arası İşletme Mükafatları (International Business Awards) kapsamında “Yılın Kurumsal Toplumsal Sorumluluk Programı” kategorisinde “Gelecek İçin Yeşil İklim” mevzu başlığıyla gerçekleştirdiği etraf ve iklim değişikliği idaresi faaliyetleriyle gümüş mükafatın sahibi oldu.

Şirket, 2050 yılı net sıfır emisyon taahhüdü kapsamında, Sıfır Atık Projesi, CDP İklim Değişikliği Raporlaması, CDP Su Raporlaması, çevreyi muhafazaya yönelik proje ve çalışmalar, tedarik zinciri idaresi kapsamında iştirak ve stratejik ortaklarla iklim değişikliği üzerine yapılan çalışmalarla yalnızca kendi emisyonunu değil, Türkiye’nin emisyonunu azaltmaya yönelik eserlerini de ayrıntılı olarak belgelendirerek mükafata hak kazandı.

Ödül için 65 ülkeden çeşitli dallarda faaliyet gösteren firmalarca 3 bin 700’den fazla müracaat yapıldı.

Başvuruların değerlendirmesi, 260 profesyonel memleketler arası heyet üyesi tarafından, firmaların ne üzere taahhütlerde bulunduğu ve bu taahhütlerin hayata geçirilmesi için hangi uygulamaların gerçekleştirildiğine dair açıklama ve ispatlar dikkate alındı.

“İnsanlığın tartışması gereken en değerli sorun”

Açıklamada görüşlerine yer verilen ASELSAN İdare Heyeti Lideri ve Genel Müdürü Haluk Görgün, insanlığın tartışması gereken en kıymetli sorunun iklim değişikliği ve bunun yaratacağı krizler olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Kısa vadeli düşünürsek, uzun vadeli maksatlar için konfor alanından çıkamazsak, geleceğin risklerini göremezsek tükeniş kaçınılmaz bir son olur. Bu nedenle ASELSAN’da bağımsız teknolojiler maksadıyla Türkiye için ekonomik katma paha oluştururken uzun vadeli toplumsal ve çevresel yarar sağlamak için de çalışıyoruz. Yalnızca ASELSAN’ı değil, tüm paha zincirimizi olumsuz etkileyebilecek etraf ve iklim değişikliği riskini, yüksek teknolojimiz, insan değerimiz ve güçlü bilgi birikimimizle yönetiyoruz.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.