Apple’ın tedarikçisi Uygur Türklerini zorla çalıştırıyor Bir Apple tedarikçi firmasında zorla Uygur Türkü işçilerin çalıştırıldığı iddia edildi. İddiaya kanıt…

Apple sözcüsü, Uygur Türkü işçilerin zorla çalıştırıldığına dair gelen haberi yalanladı. Apple’ın zorla çalıştırmaya “sıfır tolerans” politikasına sahip olduğunu belirtti. Tedarikçiler için belirlenen politikaların ihlali sonucunda, iş feshi yapılacağını aktardı. Ayrıca firmanın tedarikçi firmalarda çalışanlar için de korumacı olduğu ve herkese saygı duyulduğunu belirtti.

İddiayı ortaya çıkaran Tech Transparency Project ise internete sızan iddiaların doğruluğunu savunuyor. Örnek verilen bir belgede, Lens Technology’e ait bir fabrikadaki Uygur Türkü işçilerin işe başlamadan önce alındıkları yere geri gideceği belirtildi. Ancak COVID-19 salgını sonrasında askıya alınan tarifeli uçuşlar nedeniyle Uygur Türklerinin beklediği aktarıldı. Sonrasında tarifeli uçuşların başlamasıyla Uygur Türklerinin seyahat ettiği belirtildi.

Başka bir belgede de iş gücü transferinin nasıl yapıldığına dair bir rapor olduğu belirtiliyor. Bu rapora konu olan işçilerin de zorla çalıştırılan Uygur Türkleri olduğu aktarılıyor.

Çin, Doğu Türkistan’da Uygur Türklerine uzak bir tesiste çalışma ya da ‘eğitim faaliyeti’ bahanesiyle toplama kamplarında tutulma seçenekleri sunuyor. Çalışmayı seçenler ise iş merkezlerinde tutuluyor. Pekin yönetimi asimilasyon politikaları çerçevesinde 4 milyona yakın Uygur Türkünü toplama kamplarında tutuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir