Aliye Berger Google doodle oldu: Aliye Berger kimdir? Önemli günleri unutmayan Google, Türkiye’nin ilk kazıma ve oyma gravür sanatçılarından Aliye Berger …

Google tarafından tatil, olaylar, başarılar ve insanları kutlamak için geçici bir süreliğine Google logosu üzerinde yapılan özel değişikliklerde bugün Türkiye’den bir isim yer aldı.

Google Doodle olan Aliye Berger, Türkiye’nin ilk kazıma ve oyma gravür sanatçılarından birisi. Sadece Türkiye’de değil dünyada da alanında önde gelen isimlerden biriydi. Kendisini 44 yıl önce kaybettiğimiz sanatçının, bugün 117. doğum günü. (24 Aralık 1903)

Uluslararası Sanat Eleştirmenleri Derneği’nin 1954 yılında İstanbul’da toplanan kongresi nedeniyle Yapı Kredi Bankası’nın düzenlediği “İş ve İstihsal” konulu yarışmada “Güneşin Doğuşu” adlı ilk yağlı boya çalışmasıyla birincilik ödülünü kazandı. Sanatçı, ertesi yıl 2. Tahran Bienali‘nde de ikincilik ödülünü aldı.

Aliye Berger desen ve yağlı boya resimler yaptıysa da çoğunlukla oyma baskı tekniğinde, siyah-beyazın ara tonlarında yapıtlar verdi. Zımpara kağıdı, kasap kağıdı ve tülbendi malzeme olarak kullanan sanatçı günlük yaşamın kalıplarını, İstanbul’un çeşitli köşelerini bazen gerçekçi, bazen de fantastik biçimde, özgün bir lirizm ve dışavurumculukla yansıttı.

Yaşamı boyunca dünyanın çeşitli kentlerinde 12 özel sergi açtı, 48 karma sergiye katıldı. Sanatçı, 10 Ağustos 1974’te Büyükada’da hayatını kaybetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir