Akkuyu NGS’nin 1’inci güç ünitesinde kutup vincinin montajı yapıldı

Kutup vincinin montajının tamamlanması sayesinde, reaktör bölmesinin iç müdafaa kabuğunun montajı, teknik ekipmanın montajı ve açık reaktör üzerindeki boru sınırların denetim gayeli hazırlığı üzere öbür kademeler da gerçekleştirilebilecek.

Reaktör bölmesinin en kıymetli sistemlerinden biri olan kutup vinci, nükleer santraller için en yüksek güvenlik sınıfı olan birinci sınıf ekipmanlardan biri olarak öne çıkıyor. Santralin işletim mühleti boyunca tüm basamaklarda kullanılacak olan ekipman, işletme basamağında nükleer yakıtın yüklenmesi ve boşaltılması üzere süreçlerin yanı sıra teknolojik süreçleri de gerçekleştirecek. Vinç, devreye alma testlerinin tamamlanmasının akabinde reaktör binasının merkezi salonunun rastgele bir noktasında taşıma ve teknolojik süreçleri gerçekleştirmek için dairesel bir ray sınırı boyunca 360 derece dönecek.

Konuyla ilgili açıklama yapan Akkuyu Nükleer A.Ş. Genel Müdür Birinci Yardımcısı ve NGS Yapı İşleri Yöneticisi Sergey Butckikh, “Kutup vincinin montajı, 1’inci ünitenin imalindeki en değerli basamaklardan biri. Vincin kurulumunun vaktinde tamamlanması büyük bir kıymet taşıyor zira bu süreç reaktör binasında daha sonraki suram süreçleri için programı takip etmemizi sağlayacak. Vinç yapılarının montajı birkaç etapta gerçekleştiriliyor ve güzel koordine edilmiş bir çalışma gerektiriyor. Bu iş için Türk ve Rus uzmanlar birlikte çalıştı. Vinç 38,5 metrelik bir yüksekliğe kuruluyor. Artık 282 ton yükündeki kutup vincin köprüsünün demir yapıları kuruldu. İleri basamağında ek bileşenlerin heyetimi da var. Vinç yapılarının toplam tartısı ise yaklaşık 500 ton olacak” dedi.

Vincin modülleri, Akkuyu NGS alanına Haziran 2022’de ulaşmıştı. Kesimler, gemiden indirildikten sonra 1’inci güç ünitesinin alanına taşınmıştı. Kutup vinci, Rusya’nın Syzran kentinde bulunan Tyazhmash fabrikasında üretilerek Türkiye’ye getirildi.

KAYNAK: İHA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.