Akaryakıta vergi artışı talebine AK Parti’den ret!

AK Parti’nin memura ek gösterge, öğrenci affı ve kimi vergi hatalarında cezaların artırılmasına ait hazırladığı torba teklifinin içine, akaryakıttan alınan maktu vergilerin de artırılması eklenmek istenildi. Maliye Bakanlığı tarafından talep edilen vergi artışı, AK Parti ekonomi kurmaylarının itirazına takıldı.

Maliye’nin tüm ısrarlarına karşın AK Parti idaresi akaryakıtta vergi artışını torbaya koymadı. AK Parti kaynakları, akaryakıt fiyatlarının vatandaşı gereğince güç durumda bıraktığı, vergilerin artırılmasının kamuoyuna anlatılamayacağını lisana getirdi. Öte yandan TBMM tatile girmeden evvel acil çıkması gereken düzenlemeleri torba teklif hâline getirilerek, önümüzdeki hafta başında Meclis’e sunulması planlanıyor.

EK GÖSTERGE DE YER ALIYOR

5,3 milyon memur ve emeklisinin beklediği 3600 ek gösterge düzenlemesinin de torba teklifle gündeme geleceği belirtildi. Yapılacak düzenleme ile tüm memurların ek göstergelerinde 600 puanlık bir artışa gidilecek. Bu artıştan memur emeklileri de yararlanacak. Ek gösterge, 2008 öncesi vazifeye başlayan memurların emekli ikramiyesi ile emekli aylıklarını, 2008 sonrası vazifeye başlayanların ise yalnızca emekli ikramiyelerini etkileyecek.

2023’TE YÜRÜRLÜKTE OLACAK

Ek göstergesi 3600’e çıkan ve 30 yıllık hizmeti olan bir memurun emekli aylığı bin 234-bin 391 lira, emekli ikramiyesi ise 44 bin 500-50 bin 150 lira ortasında artacak. Ek gösterge düzenlemesi 2023 başından itibaren yürürlüğe girecek.

EMEKLİ MİLLETVEKİLİ AYLIKLARINA DÜZENLEME

Torbadaki memura ek gösterge düzenlemesi kapsamında, Cumhurbaşkanı ödeneğine bağlı olan milletvekili emekli maaşlarının memur maaş artışına endekslenmesinin de gündeme gelebileceği belirtiliyor. Eski milletvekilleri uzun vakittir, maaş artışlarının Cumhurbaşkanı ödeneği yerine, memur maaş artışına bağlanmasına yönelik kulis yapıyordu.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.