Acil Tıp Uzmanları Derneği: Bu derece yoğun bir grip dalgası görmemiştik

Türkiye bir yandan koronavirüs (Covid-19) vakalarında görülen artışla mücadele ederken diğer yandan grip hastalığıyla ilgili tedirgin eden açıklama Acil Tıp Uzmanları Derneği’nden geldi. Dernek Başkanı Prof. Başar Cander, “Yaklaşık 2 yıldır bu derece yoğun bir grip dalgası görmemiştik. Grip vakaları Covid-19’dan daha fazla” dedi.

4 BİN 500 BAŞVURU

Prof. Dr. Başar Cander, Covid-19 ile birlikte pik yapan grip vakaları nedeniyle hastanelerden taşan kuyruklarla karşı karşıya olduklarını söyledi. Cander, önceki gün acil servise 4 bin 500’e yakın kişinin başvurduğunu aktardı.

Yeni Şafak’ın aktardığına göre Covid-19 tedbirlerini hatırlatan Cander, “Yaklaşık 2 yıldır bu derece yoğun bir grip dalgasıyla karşı karşıya kalmamıştık. Çünkü insanlar ciddi şekilde izole olmuştu, maske, mesafe ve hijyen tedbirlerine gerçekten riayet ediliyordu. Okullar kapalıydı. Şimdi ise hayat normal akışında ilerliyor. Hastanelerde hem Covid-19 hem de influenza vakalarıyla karşı karşıyayız. Şu ana kadar ulaşılmadık acil başvurularına ulaşmış durumdayız.” diye konuştu.

Prof. Cander,  “Aşılamayla birlikte maske kullanımı gevşemiş olabilir. Ancak burada önemli nokta, son iki yılda bu ayları hep kısıtlamayla geçirdik. Okullar kapalıydı, üniversiteler kapalıydı, maçlar, konserler yoktu. Her şey kısıtlama tedbirleri dahilindeydi. Şimdi ise normal bir akış var. Dolayısıyla grip kendi pik yapma mevsiminde yükselişte.” dedi.

Grip vakalarının Covid-19 ile aynı belirtileri taşıdığına işaret eden Prof. Cander, “Dolayısıyla vatandaşlar ‘Virüse mi yakalandım’ endişesiyle hastaneye koşuyor. Semptomlara bakıldığında önceki dönemde PCR testleri pozitif gelirken şu an aynı belirtiler var ama testler negatif. Yani grip vakaları, Covid-19’dan daha fazla.” şeklinde konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.