ABD’deki perakende hırsızlığına bir Türk kızı da karıştı

New York polisi ve New York Başsavcılığı tarafından ortaklaşa yürütülen 3 yıllık operasyon  sonucunda, mağaza ve eczanelerden milyonlarca dolarlık lüks mal ve eser çalıp bunu online alışverişle satan 41 kişilik bir çetenin yakalandığı öğrenildi.

Operasyonda, çetenin başı olduğu ileri sürülen Roni Rubinov’a ilişkin 3.8 milyon dolar pahasındaki esere ve 300 bin dolar nakit paraya el konulduğu söz edildi.

New York’ta 3,8 milyon dolarlık bir hırsızlık çetesi çökertilirken, çetenin içinden dikkat çeken bir isim çıktı.

Çeteye Türk kızı da karıştı

Savcılık iddianamesinde Türk vatandaşı Akasya Yaşaroğlu’nun da ismi yer aldı.

Yaşaroğlu’nun da ortalarında bulunduğu sanıkların; çeşitli işletme yolsuzlukları, kara para aklama, çalıntı mal bulundurma cürümleri, dolandırıcılık planı ve komplo ile suçlandığı belirtildi.

New York Belediye Lideri açıklama yaptı

New York Belediye Lideri Adams açıklamada, “Bu yalnızca hırsızlık değildi, birebir vakitte organize bir hata çetesinin modülü olarak mağazalara giren ve rafları boşaltan insanlardı. Bu devasa perakende hırsızlık planı, büyük mağazalardan büyük zincirlere ve bağımsız işletmelere kadar ekonomimizin her seviyesini etkiledi.” dedi.

Çetenin çaldığı eşyalar

Ayrıyeten açıklamada; çetenin çaldığı eserler ortasında dizayncı kıyafetleri, el çantaları ve öteki lüks moda eserleri yer aldığı tabir edilerek makyaj materyallerinden reçetesiz lüks eczane eserlerine kadar bir çok perakende eserin çalınarak online alışveriş ile  satılmasından büyük ölçüde para elde edildiği söz edildi.

Şahısların meskenlerine yapılan baskın sonrasında online mağazalarda 60 farklı perakendeciye ilişkin 550’den fazla armağan yahut nakit alışveriş kartı ele geçirildiği ayrıyeten 300 bin dolar nakit paraya el konulduğu belirtildi.

8 ila 25 yıl kadar mahpus alabilir

Öte yandan; çalıntı malların ‘Treasure-Deals-USA’ isimli online mağaza üzerinden satıldığı tabir edildi.

Akasya Yaşaroğlu hatalı bulunursa, 8 ila 25 yıl ortası mahpus cezası alabileceği belirtildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.