9 bin 300 yıl evvelki yerleşik hayata dair izler bulundu

Niğde’nin Kayırlı köyünde Sırçalıtepe Höyüğü’ndeki hafriyatlarda bulunan obsidyen ve kemik aletler, bölgede yerleşik hayatın 9 bin 300 yıl öncesine uzandığını ortaya çıkardı.

Kazı Heyeti Lideri ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Kısmı Tarih Öncesi Arkeolojisi Ana Bilim Kolu Öğretim Üyesi Doç. Dr. Semra Balcı, AA muhabirine, höyüğün, volkanik Kapadokya bölgesinde obsidyen kaynaklarına yakın bir alanda olduğunu söyledi.

Balcı, 2016’da yapılan birinci yüzey araştırmalarında, obsidyen sürece alanı, kemik ve sürtme taş aletlerinin dikkatlerini çektiğini belirtti.

Bu yılki kazıların sona erdiğini, atölye çalışmalarını sürdürdüklerini anlatan Balcı, şöyle konuştu:

“Alan çalışmalarımızda mimariye ilişkin yeni bilgiler elde ettik. Ayrıyeten yerleşik hayata dair gündelik aktivitelerinde kullanılmış kimi kemik, obsidyen aletler ile birtakım süslenme maksatlı kullanıldığı düşünülen boncuklar ve öbür nesneler bulduk. Kemik aletler ortasında iğne ya da biz olarak isimlendirdiğimiz aletler yer almakta ki bunlar çoğunlukla delik açmak için ya da sepetçilikte kullanılan modüllerdir.

Bu yıl özel buluntularımız ortasında, üzeri hafriyat bezemeyle şekillendirilmiş bir kemik nesnemiz yer almakta. Bu kemik nesne evvelki yıllarda bulamadığımız bir örnek. O yüzden bizi heyecanlandırdı. Hafriyatla yapılmış bezemeler çok düzgün bir halde işlenmiş. Nesnenin kenarlarındaki kırıklarından ötürü biçimini tam bilmiyoruz. Tahminen önümüzdeki yıllarda misal buluntular olursa bunların yorumlanması daha kolay olacaktır.”

“OBSİDYEN İŞLİĞİ VE YERLEŞİM BİR ARADA”

Burada baskı düzeltili oval ok uçlarının çok hoş örneklerini bulduklarını belirten Balcı, “Sırçalıtepe’de iki örnek üzerinden radyo karbon tarihlendirmesi yapıldı. Günümüzden 9 bin 600-9 bin 300 yıl öncesine tarihlendiğini bilmekteyiz. Burayı şu anda Niğde vilayet sonları içerisindeki en eski yerleşim yeri olarak söyleyebiliriz. Zira bu tarihlerde şimdiye kadar hafriyatı yapılan öteki bir yerleşme yok. En eski yerleşim yeri olması açısından kıymetli.” sözlerini kullandı.

Semra Balcı, şunları kaydetti:

“Diğer bir kıymeti ise bu tarihlerde yeniden obsidyen işliği ve yerleşimin bir ortada bulunduğu öbür bir alan şimdiye kadar kazılmamıştı. Mimariye ilişkin kalıntılar, höyüğün doğu kısmında açığa çıkarıldı. Bu alanda yan yana yapılmış kerpiç duvarlı yerler ortaya çıkarıldı. Kerpiç ve taş birlikte kullanılarak yapılan duvarlı yerlerin varlığını da bilhassa bu yılki çalışmalarımızda yüklü gözlemleme imkanımız oldu. Milattan evvel 8’inci bine tarihlenen yerleşmede 2022 yılı çalışmalarında, evvelki yıllarda karşılaşmadığımız üslupta üzeri hafriyat bezemeli kemik nesne ve boncuk dizisi bulduk.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.